Міцелій грибів Глива (вешенка) королівська 12 штук Гавриш
Опис
Характеристики
Інформація для замовлення
Міцелій грибів Глива (вешенка) королівська 12 штук Гавриш
Вважається найсмачнішою з усіх видів гливи. Дуже популярна у європейській кухні. За харчовою цінністю і корисними властивостями не поступається гливи звичайної. Капелюшок діаметром від 3 до 12 см, у молодих грибів він більш круглий, опуклий, з віком розширюється, стає схожим на вирву, краї у молодих грибів загорнуті всередину, з віком краї розгортаються.
Ніжка 3-7 см завдовжки, товста, розташована по центру, звужується донизу. М'якуш м'ясистий щільний, з приємним хлібно-грибним ароматом і солодкуватим смаком. Використовують для приготування супів, пирогів, смаження та гасіння, а також заготовляють на зиму (сушать, солять, маринують).
Поради щодо розведення: Вирощують як на відкритому повітрі, так і в закритих приміщеннях при температурі від 10 до 30°С. Сприятливий час для висадки грибів на деревну основу в природних умовах – з квітня до серпня (включно), у приміщенні – протягом усього року. Як деревну основу використовують свіжу (1 місяць після зрубки), вологу (вологість мінімум 50-60%) колоду листяних порід (бук, граб, вільха, осика, клен, береза, тополя, верба, каштан, дуб) без ознак гнили, з корою та без гілок.
Якщо суха деревина її замочують у воді на 2-3 дні, надлишку води дають стекти. Просочену деревину поміщають у тепле приміщення, що провітрюється на кілька днів.
Посадка: квітень – червень/серпень – вересень у відкритий ґрунт, протягом усього року – у приміщенні. Як деревну основу використовують свіжу, вологу колоду листяних порід з корою без гілок і ознак гнилі. Суху деревину можна замочити у питній воді на 2 – 3 дня. Коли колода просочиться, а надлишок води випарується, його поміщають у тепле приміщення, що провітрюється, на кілька днів.
Схема посадки: у колоді в шаховому порядку просвердлюють отвори діаметром 0,8 см та довжиною 4 см на відстані близько 10 см один від одного.
Потім вставляють грибні палички в отвори до упору і обертають колоду поліетиленовою плівкою, зробивши невеликі отвори для доступу повітря. Поміщають колоду в темне вологе приміщення для обростання міцелієм. При 20 ° С колода обростає 2 - 3 місяці, при 10 ° С - 3 - 4 місяці. При температурі вище 34 ° С міцелій може загинути. Колоди зарості, якщо на поверхні, у місцях зараження, видно білий міцелій. У затіненому та захищеному від вітру місці викопують лунку глибиною 10 - 15 см у саду або в діжці із землею, дно зволожують. Оброслу грибницею колоду закопують вертикально одним кінцем на глибину до 1/3 - 1/2 довжини і обсипають ґрунт навколо колоди деревною золою (для боротьби з равликами).
Оптимальна температура освіти плодових тіл – від 15 до 25 °З. У суху погоду ґрунт навколо колоди поливають щотижня із розрахунку 5 л на 1 м2.
Догляд: пізньої осені колоду присипають листям і залишають зимувати. З наступної весни закладку регулярно зволожують, спочатку 1 раз на тиждень, а під час фази дозрівання щодня. Полив припиняти не рекомендується, тому що глива буде рости тільки в сиру погоду.
Збір врожаю: перший – через 6 місяців на м'якій деревині (тополя, береза, верба), через 12 – на твердій (бук, клен, горобина). Плодоносить хвилеподібно – на м'якій деревині до 3 – 4 років, на твердій – 5 – 7 років. Урожайність становить від 20 до 50% від ваги колоди.
Вирощування у відкритому ґрунті:
Перший урожай при вирощуванні на м'якій деревині (тополя, береза, верба) через 6 місяців, на твердій (бук, клен, горобина) – 12 місяців. Колоди зарості якщо на поверхні, у місцях зараження, видно білий міцелій. II етап - 1. У затіненому та захищеному від вітру місці в саду викопують лунку глибиною 10-15 см, дно лунки зволожують. Вирощують як у відкритому повітрі, і у закритих приміщеннях за нормальної температури від 10 до 30°С. Оптимальна температура освіти плодових тіл – від 15 до 25°С. 3. У суху погоду ґрунт навколо колоди поливають щотижня з розрахунку 5 л на 1 м.
Пізньої осені колоду присипають листям і залишають зимувати. 4. З наступної весни закладку регулярно зволожують, спочатку 1 раз на тиждень, а під час фази дозрівання щодня. Використовують для приготування супів, пирогів, смаження та гасіння, а також заготовляють на зиму (сушать, солять, маринують). Капелюшок діаметром 3-10 см, різних відтінків від синьо-рожевого до фіолетового. Ніжка 1-4 см заввишки, щільна, до основи звужується. Регулярне вживання гливи сприяє зниженню рівня холестерину та ризику ракових захворювань. М'якуш ніжний, м'ясистий, з приємним грибним ароматом і смаком. При температурі 20 ° С колода обростає 2-3 місяці, при температурі 10 ° С - 3-4 місяці.
Якщо суха деревина її замочують у воді на 2-3 дні, надлишку води дають стекти. Як деревну основу використовують свіжу (1 місяць після зрубки), вологу (вологість мінімум 50-60%) колоду листяних порід (бук, граб, вільха, осика, клен, береза, тополя, верба, каштан, дуб) без ознак гнили, з корою та без гілок. Плодоношення хвилями, до 3-4 років на м'якій деревині, 5-7 років на твердій. Врожайність: від 20 до 50% від ваги колоди.
Основні | |
---|---|
Виробник | Гавриш |
Тип продукції | Міцелій грибів |
Вид грибів | Гливи |
- Ціна: 60 ₴