Насіння фізалісу
Фізаліс - вирощування та догляд
Почувши назву рослини фізаліс, лише деякі з нас відразу розуміють, про що йде мова. Ця рослина багато бачили, але не робили акцент на його назві.
В роду фізалісів є не менше сотні різних видів. Але в пошані у садівників всього три різновиди — фізаліс овочевий, фізаліс звичайний, дзвіночок і фізаліс суничний.
Вирощують фізаліс з насіння розсадним методом.
Посів дрібних насіння виробляють спочатку в касети, а потім, у міру появи п'ятого листочка, саджанці пікірують вже в індивідуальні горщики. Рекомендуємо використовувати торфоперегнійні контейнери, які можна висаджувати у відкритий грунт разом з рослиною.
Для того щоб сіянці фізалісу надмірно не витягнулися, не потрібно витримувати температуру в приміщенні занадто високою. Досить буде температури змісту +18С..+20С.
Через пару днів після пікіровки, розсада може бути удобрений комплексними мінеральними добривами для овочевий категорії рослин.
При поливі, який виробляють три рази в тиждень, роблять упор на те, щоб промочити весь грунт, але не допустити в ньому застою рідини. Подальше вирощування і догляд не вибивається за рамки традиційних процедур.
Поступово розсада загартовується, спочатку нетривалим перебуванням на свіжому повітрі, а потім збільшуючи цей час.
Якщо є така можливість, то посів насіння або розсади можна робити під плівку в теплиці.
В домашніх умовах у відкритий грунт фізаліс висаджують, коли саджанцям буде 40-50 днів. Якщо паростки все ж витягнулися, то їх у грунт висаджують під нахилом.
Щоб у фізаліса утворилася більша кількість плодів, у нього прищипують точку росту. При досягненні значних розмірів куща, рослину можна оснастити опорою.
Збір врожаю настає напередодні перших заморозків. При цьому плоди осипаються, але їх можна збирати і з поверхні грунту. Якщо ж деякі плоди не встигли визріти на кущу, їх слід зірвати до заморозків і залишити на дозрівання в теплому приміщенні.
Рослина фізаліс являє собою приємне видовище в момент дозрівання врожаю. Справа в тому, що плоди укладені в незвичайні футляри червоного, помаранчевого кольору.
Смачними плоди фізалісу, якщо вони дозріли природним чином при сонячній погоді. Незрілі плоди є маслянистими і клейкими.
Пізні ягоди фізалісу більше підходять для консервації, маринування або варення. Перед вживанням плодів, їх слід вилучити з чохла і промити від клейкості, яка надає ягоді гіркоту.
Якщо ж на дачі вирощується фізаліс суничний, то його плоди слід підсушити в духовій шафі.
У природних умовах ягоди не висохнуть, а зіпсуються. При вживанні ягід фізалісу можна сподіватися на цілющий ефект при хворобі шлунка, кишечника, проблеми з запаленим сечовим міхуром та дихальними шляхами.
Описуване рослина відноситься до сімейства пасльонових однорічок. Своєю назвою рослина зобов'язана пузыреобразной формі чохла плода.
У природі є близько 110 різних видів фізалісів. А деякі з них навіть можна вживати в їжу. До таких видів варто віднести фізаліс овочевий. Цей вид більше за інших має деяким опором заморозків, стійкий до захворювань пасльонових, і може перехресно запилювати.
Кущі можуть бути як низько, так і високорослими.
Батьківщиною фізалісів придатних в їжу може бути Перу та Південна Америка, або Мексика. Причому, ті, що прибули до нас із Мексики мають більші плоди, тому і більш широко поширені.
Ділянка під физалисы слід підбирати ті, де протягом трьох років не вирощувалися баклажани, томат, перець або картоплю. Віддає перевагу ця культура пухкий і родючий грунт без бур'яну.
Тим, хто цінує і любить різні ікебани та композиції з сухостою, пагони фізалісу з плодами можуть сміливо використовувати для декоративних цілей. Як видно на фото, вони своїм прикметними яскравим кольором створюють привід для позитиву і гарного настрою.
Яскраво-помаранчеві, веселі, плоди фізалісу самі по собі здатні повертати втрачений, в боротьбі з життєвими труднощами, оптимізм. Милі «ліхтарики» дуже декоративні і прикрасять будь-який інтер'єр або присадибну ділянку. Вони здатні прикрашати житло у складі зимових букетів.
Користь фізалісу і його корисні властивості, перш за все в тому, що плоди використовуються, як ефективний засіб для профілактики і лікування кардіологічних проблем. Препарати з рослини незамінні при слабкості серцевого м'яза, тахікардії, в період відновлення після перенесеного інфаркту міокарда, вони покращують кровообіг, нормалізують ритм, зміцнюють і тонізують серцеві м'язи.
Рослина відрізняється системним впливом на організм. Ягоди допомагають при авітамінозі, що особливо актуально в зимовий і весняний період, вони містять велику кількість антиоксидантів. Плоди можна використовувати в фитосборах, з них можна готувати домашні заготовки: желе, компоти, сиропи, натуральні чаї.
Фізаліс має протизапальну, сечогінну і антимікробну властивість. Регулярне вживання продукту в їжу омолоджує шкіру та відновлює клітини, лікує пародонтоз і стоматит. На основе плодов растения приготовлены некоторые успокаивающие средства, они лечат головную боль, снимают аллергии, повышают иммунитет, улучшают работу печени, кишечника, желчного пузыря, стабилизируют уровень сахара в крови, активизируют обмен веществ, укрепляют капилляры, понижают уровень холестерина. Весь комплекс перечисленных действий поможет снизить вес. Продукт не токсичен, его можно употреблять в течение длительного времени, не боясь «передозировки».
Шкоду фізалісу для організму людини полягає у можливому виникненні алергічних реакцій за умови індивідуальної непереносимості. Потрібно обережно приймати разом з ним препарати, що знижують тиск крові, можливі скачки, слабкість, стомлюваність. Сечогінні властивості рослини можуть посилити дію інших ліків, в результаті організму загрожує зневоднення. Не слід приймати кошти на основі фізалісу годуючим матерям і вагітним жінкам, щоб уникнути алергічних реакцій. Рослина погано поєднується з кавою, може бути порушена робота судин, спазми, тахікардія.