Насіння фіалки (віоли)
У класичному квітникарстві віола Віттрока, або братки, культивується як дво - або однорічник, однак при щорічному розподілі її можна вирощувати і як багаторічна рослина.
Фіалка Віттрока (Viola wittrockiana) – одна з найстаріших і найпопулярніших квіткових культур. Це трав'яниста рослина належить до сімейства Фіалкові, яке об'єднує численні сорти і сортогруппы. отримані шляхом гібридизації фіалки триколірної, алтайської, жовтої та інших видів.
Рослини сильногіллясті, компактної або напіврозкидистої форми, заввишки 15-30 див Коренева система мичкувата. Листя темно-зелені, чергові, черешчатий, з городчатими краями. Квітки великі, поодинокі, різноманітного забарвлення, діаметром 4-10 див. одне - і двокольорові, з рисками і плямами різної величини, утворюються в пазухах листків. Оцвітина подвійна, віночок плоский 5-пелюстковий, нижній пелюстка – з нектароносной шпорою і опушеною улоговинкою, в яку пилок висипається, бічні пелюстки спрямовані вгору. Стовпчик на верхівці кулясто потовщений.
В залежності від строків посіву та висадки в грунт віола цвіте в травні-червні або вересні-жовтні. Характеризується одночасністю і рясністю цвітіння.
Плід – трикамерна коробочка. Насіння дрібні, блискучі, гладкі, забарвлення – коричнева. У 1 грамі міститься 0,8-1 тис. насінин. Схожість зберігають 2-3 роки.
Особливості вирощування фіалки (віоли) Віттрока
Рослина холодостійка, зимостійка, тіньовитривала, нейтральне до довжини дня. Більшість сортів добре розвивається і на сонці і в півтіні, але при жаркій сонячній погоді рослини, що ростуть під прямими променями сонця, витягуються вгору, і на них утворюються дрібні квітки. Оптимальна температура для росту фіалок Віттрока – +10-15 °С При вирощуванні віоли в півтіні її цвітіння не настільки рясно, але більш тривало.
Фіалки віддають перевагу родючим, добре дреновані, зволоженим суглинним і супіщаним грунтам з індексом кислотності рН=6.0-8,0. На сухому грунті рослина не цвіте, в спеку вимагає хорошого поливу. Крім того, квітка бажано захищати від вітру. Віоли відмінно переносять пересадку в квітучому стані. Не слід висаджувати рослини в низини, де застоюються талі води. Погано переносять вони і свіжі органічні добрива.
У цілому братки – квіти досить невибагливі, і вирощування їх не доставляє особливих турбот садівникові. Рослини дають рясний самосів.
РОЗМНОЖЕННЯ ФІАЛОК
Фіалку Віттрока розмножують насінням, поділом куща або живцюванням. При цьому вирощування 2-літників розсадою більш надійно і доцільно, ніж безрозсадним способом. (Також читайте за наступним посиланням більш детально про розмноженні фіалок)
Посадка віол ВіттрокаПри традиційній 2-річної культурі насіння висівають в грунт в червні-липні. В якості субстрату використовують земляну суміш або змішують городню землю, перегній, торф і пісок (2:2:2:1). Насіння висівають негусто, рядками в неглибокі борозенки або врозкид, і засипають на 0.5 см грунтом. Норма висіву – 2-3 грам насіння на 1 м2. Оптимальна температура для проростання насіння +20 градусів.
Сходи з'являються на 10-15 день після посіву. У перший час сіянці розвиваються дуже повільно. У фазі двох справжніх листочків їх пікірують за схемою 6×6 див. Через 7-10 днів після пікіровки рослини починають підгодовувати. В кінці літа – початку осені розсаду висаджують на постійне місце.
За тиждень до висадки грунт перекопують, додаючи перегній або компост (але не свіжий гній). Рослини висаджують на відстані 20-30 см один від одного (в залежності від висоти сорту). Після посадки грунт навколо рослин мульчують торфом або перегноєм шаром 3-5 см. Це дозволяє зберегти вологу, необхідну для вкорінення, а також надає сприятливу дію в зимово-весняний період. Зимовий посів і весняна посадка забезпечують більш пізніше, але тривале цвітіння аж до осені.
Якщо фіалку вирощують як однорічну культуру для цвітіння влітку, насіння висівають у закритому грунті в лютому-березні. Квітучі рослини висаджують на постійне місце в кінці квітня – початку травня. Цей спосіб вирощування практикується в міському озелененні.
В даний час застосовується контейнерна технологія, що дозволяє отримувати квітучі рослини круглий рік. Для цього насіння висівають влітку або восени. Осінні сіянці витримують при температурі +5 градусів до настання достатньо світлих днів, приблизно до лютого. Після цього температуру піднімають до +12-17 градусів для зацвітання. З підсвічуванням квітучі рослини можна отримувати і взимку. Сіянці літнього посіву зацвітають восени.
При посадці рідкісних форм або при нестачі садивного матеріалу виробляють живцювання. При цьому живці висаджують не тільки в парники, але і на постійне місце. Після посадки рослини рясно поливають близько півтора тижнів до повної приживлюваності. Через 3-4 роки фіалки розростаються, кущі розвалюються, втрачають У декоративність, а цвітіння стає біднішим. Щоб запобігти виродженню, кущі раз на три роки ділять або проводять повторний посів.
ДОГЛЯД ЗА ФІАЛКАМИ
Для рослин обов'язковий своєчасний помірний полив. Вони погано переносять навіть короткочасне пересихання ґрунту, тому не допускайте цього. Рекомендується розпушування, прополка і мульчування грунту навесні. Після цвітіння зів'ялі квітки видаляють, що стимулює активне продовження цвітіння.
Підживлення проводять раз в 10 днів універсальними добривами. В кінці літа непогано використовувати позакореневу підгодівлю – обприскати листя спеціальними добривами.
Хоча фіалка досить зимоустойчива, але в суворі зими рослини потребують в легкому укритті ялиновим лапником або листям дерев.
ХВОРОБИ ТА ШКІДНИКИ ФІАЛОКХвороби фіалок – чорна ніжка, сіра гниль, іржа, плямистість, головня, борошниста роса, коренева гниль, пестролепестность, некротична кільцева плямистість. Рекомендується знищити хворі рослини, щоб прибрати інфекцію з саду, і глибоко перекопати грунт. Шкідники фіалок – конюшинова совка, фіалкова перламутровка. Для боротьби з шкідниками використовують інсектициди.
Застосування фіалок в озелененніРізноманітність сортів дає змогу використовувати культуру в регулярних і пейзажних квітниках будь стилістики. Завдяки дуже ранньому цвітінню їх широко використовують для весняного озеленення садів і парків, а також для цветникового оформлення рабаток, клумб, бордюрів, партерів. Також фіалки використовують на передньому плані в мікс-бордерах, близько каменів в рокарії і на альпійських гірках, у групах на газоні, в якості оформлення пристовбурних кіл дерев і як контейнерну культуру, в тому числі на балконах і вікнах.