Насіння ( ботанічні ) картоплі
Вирощування з насіння картоплі
Деякі городники і не підозрюють, що картоплю можна вирощувати насінням (їх зазвичай називають ботанічними). Але навіть ті, хто знає, все одно рідко нею користуються. Спосіб цей по-своєму гарний і має переваги перед вирощуванням картоплі вегетативним способом. Справа в тому, що бульби, якими ми зазвичай звикли вирощувати свій картопля, самі і від материнського рослини накопичують в собі хвороби та всякі шкідливі речовини. З-за чого з кожним роком урожай стає все менше і менше, адже картопля починає хворіти. А насіння нічого не накопичують і не передають. З них зазвичай вирощують прекрасний посадковий матеріал, але можна і для вживання в їжу.
Способи вирощування
Вирощувати насіння картоплі можна відразу у відкритому грунті, а можна розсадою з подальшою висадкою в грунт. Урожай картоплі з насіння при правильній агротехніці Ви отримаєте хороший, але от самі плоди будуть не дуже великими. Зате з цих бульб (здорових і не обтяжених поганою спадковістю) Ви вже на наступний рік отримаєте цілком великий столовий картоплю. Але також Ви можете отримати велику картоплю і безпосередньо з насіння, тільки в такому випадку Вам обов'язково доведеться вирощувати спершу розсаду. Та й в принципі розсадний метод користується більшою популярністю, ніж метод вирощування відразу в грунті.
Терміни посіву
Сіяти на розсаду починають орієнтовно в кінці березня — на початку квітня, хоча це сильно залежить від сорту, який Ви виберете, і від кліматичних умов конкретно у Вашому місці проживання.
Вирощування розсади
Вирощувати розсаду можна двома способами: попередньо прорастив насіння або просто посадивши їх у грунт.
Пророщування насіння. Щоб проростити насіння, візьміть вологу серветку (або вологий шматок бавовняної тканини) і загорніть в неї насіння. Потім покладіть серветку з насінням в контейнер і закрийте його кришкою. Поставте контейнер у тепле місце. Щодня провітрюйте насіння. щоб вони не задихнулися і не спрели. Якщо серветка буде підсихати, обприскуйте її водою з пульверизатора. Робіть так, поки насіння не проклюнуться. Після цього їх можна висаджувати в ємність з грунтом.
Посадка в ємність з грунтом. Візьміть ємність і наповніть поживним ґрунтом (наприклад, добре підійде така суміш: змішайте землю і торф у пропорціях 1:4 і додайте добрива). Грунт повинен бути рихлим, якщо насіння не пророщені, трохи ущільненим, якщо пророщені насіння, і в будь-якому випадку добре зволоженим. Зробіть поглиблення (відстань між поглибленнями — 5 см, відстань між рядками — 10 см). Додайте в поглибленнях насіння. Якщо Ви висаджуєте пророщені насіння, то робіть це обережно, щоб не пошкодити проклюувшиеся паростки. Сверху прикройте семена слоем просеянной почвы (толщиной от 5 до 10 мм) или песком, его можно уплотнить. Прорастать семена начнут только при температуре не ниже +15°С, поэтому создайте семенам необходимый температурный режим (для лучшего эффекта можно накрыть ёмкость плёнкой, но не забывайте её открывать для проветривания, а когда сеянцы прорастут, снимите её совсем). После того, как проклюнутся первые ростки, разместите ёмкость с рассадой на солнечном месте.
Догляд. Посіви слід розпушувати. Якщо з'являться бур'яни, то їх слід відразу ж видаляти, щоб вони не задушили поки ще слабкі сіянці. Періодично зволожуйте землю, найкраще пульверизатором, оскільки сильний натиск може вимити насіння із землі. Подкармливйте азотними добривами. Повертайте розсаду різними сторонами до сонця, щоб усім кущиків однаково вистачало світла.
Пікіровка. Коли сіянці будуть мати пару справжніх листочків, їх слід пікірувати в окремі ємності. Проводите пікіровку обережно, щоб не пошкодити коріння. Для цього візьміть невеликі індивідуальні ємності. Проробіть в них дренажні отвори (як варіант, замість ємностей можна взяти торф'яні горщики). Наповніть їх грунтом, пересадіть сіянці. При цьому сіянці слід заглиблювати до сім'ядольних листочків.
Висадка в грунт
Через 1-1,5 месяца рассада уже достаточно подрастёт и окрепнет (к тому времени у неё будет около 5 настоящих листиков), её уже можно будет высаживать в открытый грунт. Но при этом на улице должна быть уже хорошая погода, чтоб заморозки не вернулись и рассада не вымерзла. За неделю до высадки в открытый грунт рассаду необходимо начинать закаливать. Вначале выносите её на балкон (или террасу) на час с утра, затем увеличивайте время вплоть до того, чтоб оставлять рассаду на открытом воздухе круглые сутки.
Викопайте лунки (глибина близько 10 см). Внесіть перегній (близько 300 м на одну лунку). Зволожте грунт водою (близько 500 мл на одну лунку). При висадці заглубляйте розсаду так, щоб нагорі залишилися лише три верхні листки. У міру потреби поливайте сіянці. Якщо посушлива погода, то близько двох разів на день. Розпушуйте ґрунт. Періодично пропалывайте. Також двічі окучивайте за сезон проведіть підгортання грядки.