1. Вимоги до попередників

    Перед посадкою цибулі ріпчастої необхідно простежити, щоб ділянка була повністю звільнений у попередньому році. Посів цибулі повинен проводитися досить рано, при цьому грунт необхідно повністю підготувати до початку осені. В такому випадку, кращими попередниками для цього виду цибулі можна вважати огірки і пар. Непогано перед цибулею висаджувати помідори і ранні баштанные культури.

    Досить часто можна почути рекомендації про те, що відмінними варіантами попередників для цибулі ріпчастої є багаторічні види трав і деякі види зернових, проте, як показує практика останніх декількох років, після цих рослин нерідко в грунті залишаються шкідники, які знищують цибульні паростки. Саме тому більшість агрономічних підприємств категорично не радять висаджувати такого роду рослини перед посадкою лука.

  2. Як підготувати грунт

    Підготовчий процес грунту до висаджування цибулі складається з таких етапів:

    • Прибирання попередніх культур і процес дискування грунту.
    • Використання гербіцидів для бур'янів висотою 15-20 см.
    • Орання поля на 22-24 см глибиною через 2 тижні після гербіцидів.
    • Процес культивації зябу. Ділянка, підготовлений до зими, повинен бути абсолютно рівним.
  3. Застосування добрив

    Цибульні рослини є досить вимогливими до умов навколишнього середовища, що варто враховувати при удобренні грунту. Показник середнього винесення харчування зазвичай варіюється в межах N4,4-P1,5-K3,5 кг на тонну продукту. Що стосується коефіцієнта засвоєння, то на нього можуть впливати різні фактори, наприклад, рівень кислотності грунту, гранулометричные показники, комплекс поглинання і т. д. Більше того, показники можуть змінюватися при основній обробці добривами, підгодівлі, а також фертигациях та листкового підживлення. Саме тому розробка системи живлення рослин неможлива без попереднього фізичного та агрохімічного дослідження ґрунту на визначення вмісту гумусу, наявність елементів NPK і мікроелементів (магній, кальцій, сірка), рівень кислотності і обмінних катіонів. Тільки після виконання всіх вищевказаних досліджень можна безпосередньо переходити до створення точної схеми удобрення грунту на конкретних полях конкретного підприємства. При правильному підході середні показники врожайності на краплинному зрошенні від 90 до 100 т/га.

    При всіх вищевказаних даних оптимальний показник забезпечення макроелементами за весь сезон - N250-300-Р130-150-K220-250 кг/га активно діючих речовин. З початком осені при основного обробітку грунту необхідно внести 300 кг/га нітроамофоски. Показник макроелементів повинен становити 48-P48-К48. Під час посіву культур вноситься ще 200 кг/га нітроамофоски (N32-P32 - K32). Всі інші мікро - і макроелементи додаються під час фертигації за окремою схемою.

    Позакореневу підгодівлю добривами необхідно здійснювати, враховуючи зазначені рекомендації щодо концентрації і нормам.

  4. Підготовка грунту перед посівом і посів.

    Цибуля відрізняється особливою чутливістю до тривалості світлового дня, оскільки найменше порушення в процесі фотосинтезу може призвести до того, що цибулина почне формуватися передчасно і виросте дрібної, що значно вплине на врожайність. При весняному обробітку грунту під культуру необхідно провести боронування грунту, щоб зберегти його вологість. Оптимальний показник висіву – 0,9 – 1 млн/га (ранні гібриди) або 1,1 – 1,2 млн/га (пізні гібриди). Висіваючи ранні гібридні сорти, необхідно збільшити відстань між паростками на 5 мм.

    Під час посіву цибулі ріпчастої краще всього користуватися вакуумними сівалками, що забезпечують точний висів – Monosem, Agricola або вітчизняної сівалкою «Клен». Щоб насіння були розподілені по всій території максимально точно і якісно, стежте, щоб агрегат рухався зі швидкістю не вище 4,5-5 км/год.

  5. Особливості догляду за посівом

    Основними методами догляду за цибулею ріпчастою є регулярне розпушування міжрядь, що дозволяє забезпечити приплив кисню до коренів. Такого роду культивація оптимальна після сильних дощів, оскільки при обмеженому доступі кисню, особливо в липні-серпні, може виникнути бактеріоз рослин. Для знищення бур'янів необхідно застосовувати гербіциди, оскільки ручна прополка не допускається.

  6. Методи зрошення

    Цибульна коренева система розвивається не дуже інтенсивно і досягає всього 200 мм, тому вкрай важливо регулярно насичувати ґрунт киснем і зволожувати її. Висихання кореневої зони неприпустимо, саме тому при необхідності, допускається лише незначно зменшити обсяг води, але в жодному разі не можна збільшувати інтервали між поливами. Оптимально щоденно здійснювати поливи, однак, на практиці це складно здійснити. В такому разі під час поливів варто використовувати наступні поради:

    • Обов'язково вносити денну норму добрив навіть при недостатньому поливі. Навіть якщо рівень вологості грунту достатній, не варто пропускати щоденне зрошення. В цілях економії кількість води можна знизити на 30-40%.
    • Добову норму мікро-і макроелементів необхідно подвоїти при поливі раз в 2 дні й потроїти при поливі раз в 3 дні. Під час поливу на третій день необхідно збільшити норму води на 95-100 куб. м/га, щоб знизити концентрацію солей.
    • Для гібридів ранніх видів необхідно виконати норму по підгодівлі максимально швидко. Підвищений забезпечення рослин азотом може призвести до того, що цибулини дозріють занадто пізно, що в кінцевому підсумку значно знизить врожайність.
  7. Як захистити посіви від захворювань, бур'янів і комах

    1. Методи боротьби з бур'янами.

      Щоб захистити посіви від впливу бур'янів, краще всього скористатися Стомп (грунтовий гербіцид), який відразу після нанесення проникає в грунт на глибину 20-30 мм і утворює захисну плівку на місці, де розташовуються насіння. У період кільцювання паростків вони піддаються дії гербіциду, внаслідок чого сходи значно слабшають. Саме тому застосовувати Стомп на луці не варто. Для нейтралізації бур'янистих рослин (перша хвиля) краще всього скористатися гербіцидом Ураган Форте або застосувати десикант Реглон Супер.

      При вегетації рослин для боротьби з дводольними бур'янами часто застосовують Тотріл, Старане Преміум, Гоал. При боротьбі зі злаковими бур'янами краще всього застосовувати грамініцидів Фюзілад Форте. Препарат Гоал 2Е та особливості його використання:

      • При першій обробці допустимо застосування під час фази «кнутик».
      • При появі нових листків (до 3 см) можливо збільшення дозування на 100 мл/га.
      • Рекомендованої одноразової дозуванням вважається 500 мл/га, а сезонної – 2 л/га.
      • Показник витрати суміші – 200-300 л/га при рівні тиску 150 кПа.
      • Компоненти активної дії краще додавати окремо, а не вносити у загальних сумішах.
      • Не варто обробляти рослини при високих показниках вологості повітря і ґрунту, а також в умовах стресових для лука.
    2. Способи захисту від комах

      Молоді пагони рослини можуть значно постраждати від дротяників. Щоб попередити пошкодження цих шкідників, необхідно під час посіву обробити грунт інсектицидом Форс, внісши його на глибину 30-40 мм. Більш глибока закладка може не кращим чином вплинути на ефективність препарату. У вегетаційний період найбільш активними шкідниками культури є трипси, цибульна муха і міль. Вчасно подолати шкідників можна, якщо своєчасно проводити обробки. Найбільш складно своєчасно виявити трипсів, оскільки личинки виходять з яєць всього за 5-6 днів, а одна самка може відкласти до ста яєць. Ці комахи досить швидко виробляють стійкість до інсектицидів, тому їх необхідно знищувати, застосовуючи різні групи препаратів чергуючи їх і роблячи бакові суміші додаючи синтетичні піретроїди та фосфоорганичні препарати.

    3. Особливості захисту від захворювань

      Досить відомими попередніми захворюваннями вважаються попрілість і фузаріоз, а ось більш розвинені рослини найчастіше уражаються переноспорозом, альтернаріозом, фузаріозом та бактеріозом. Дозріваючі цибулини найчастіше хворіють гниттям денця. Від усіх вищевказаних захворювань рослини не мають генетичної стійкості. При цьому кожен з гібридів і сортів компанії відрізняється високою опірністю до всіх патогенних утворень. Захистити культури від захворювань можна тільки при їхній систематичній обробці, оскільки при виявленні видимих ознак хвороби врятувати рослини практично неможливо. Забезпечити максимальний захист цибулі можна виключно при регулярному спостереженні рослин з урахуванням їх розвитку та своєчасної обробки.

  8. Підвищення економічної вигоди

    Використання інтенсивних технологій при вирощуванні культури завжди пов'язане з високими витратами. Основна частина вкладень припадає на насіння, закупівлю мінеральних добрив і краплинну іригацію. Відсутність сучасної системи поливу краплинним методом і сорту насіння низької якості значно знижують врожайність до рівня 50 т/га і нижче. Сорти з невисокою селективної стійкістю значно зменшують показники врожайності навіть при використанні сучасних технологій.